2 Mayıs 2014 Cuma

Çankırı’yı Türkiye’de Örnek İl Yapmayı Düşündüklerini Söyledi

İl Tütün Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı


İl Tütün Yürütme Kurulu Toplantısı Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay Başkanlığında yapıldı.


 


Valilik Brifing Salonunda yapılan toplantıda, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Halil Nevzat Yetkin, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi sunumunu yaptı.


 


Türkiye’de uygulanan tütün kontrol programının Dünyaya örnek olduğunu belirterek sözlerine başlayan Dr. Yetkin, amaçlarının Çankırı ilinde tütün ve bağımlılık yapıcı madde kullanımını azaltmak ve 2014 yılında tamamen kurallara uyulan, Tütünsüz Havası olan bir olarak Çankırı’yı Türkiye’de örnek il yapmayı düşündüklerini söyledi.


 


 


 


Dumansız Hava Sahasında 2014 yılı öncesinde pasif şekilde devam eden ancak 19 Mayıs 2014 tarihi itibari ile çok ağırlık verileceğini belirterek hedeflerini açıklayan Dr. Yetkin “Sağlığın geliştirme programları aracılığıyla tütün ve bağımlılık yapan madde kullanımını engellemek, Tütün ve bağımlılık yapan maddelerle mücadele etmek, Sigara bırakma hizmetlerini iyileştirmek, Bağımlılık yapan diğer maddeler için koruma, tedavi ve rehabilitasyon hizmet sunumunu iyileştirmek” olduğunu söyledi.


 


“Tütün kullanımının ülkemizde yaklaşık 3 milyon civarında azalmasına rağmen DSÖ verilerine göre en çok sigara tüketilen 10 ülkeden biri halen Türkiye’dir.” diyen Dr. Yetkin “Dünya Bankası verilerine göre Dünyada her yıl Tütünün yol açtığı Ekonomik Zarar 200 Milyar Dolardır. Türkiye’de ise yılda 8-10 Milyar Dolardır. 2,5-3 Milyar Dolarda Sigaranın neden olduğu Sağlık Sorunlarına harcandığı bilinmektedir. Sigarada 400 civarında zehirli madde bulunmaktadır. Gırtlak Kanserinin %99’u, Akciğer Kanserinin %90’nı, Beyin Kanamalarının %85’i, Damar Tıkanıklarının %90’nı Sigara Kaynaklıdır.” dedi.


 


Kurum ve kuruluşlardan talepleri de sıralayan Dr. Yetkin “Hususi araçların sürücü koltukları ile taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere  karayolu, denizyolu ,demiryolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında sigara kullanma yasağı getirilmiştir. Bu yasağa uymayanlar hakkında Emniyet Müdürlüğü Trafik ekiplerince uygulama yapılması, Diğer illerin yaptığı uygulama gibi İl Emniyet Müdürlüğünde görevli bir polis memurunun sürekli olarak Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün Birimine görevlendirilerek Tütün Biriminde çalışanlar ile Tütün denetimine çıkılmasını sağlamak, Belediye Başkanlığı ile birlikte Dumansız Çocuk parkı projesi hayata geçirilerek protokol imzalanması, İl genelinde bulunan tüm lise ve dengi okullarda bulunan Öğretmen ve Öğrencilere yapmayı planladığımız anket uygulaması için Milli Eğitim Müdürlüğünden tüm okul, öğretmen ve öğrenci listelerinin temini, Çankırı genelinde bulunan odalara kayıtlı kişilerin İsim listeleri ve cep telefon numaralarının odalar tarafından Halk sağlığı Müdürlüğü Tütün Birimine temininin sağlanması” dedi.


 


İl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 19 Mayıs itibari ile önce eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerine hız vereceklerini belirten Yetkin “Bu yıl ki amacımız kanun maddesini ayrım yapmaksızın, taviz vermeksizin, kuralların her yerde işleyeceği şekilde çalışmak ve kimseye ceza vermek ve yahut kimsenin işyerini kapatmak değil. Havası Dumansız, Türkiye’ye örnek bir Çankırı yaratmaktır.” dedi.


 


Sunum sonrasında Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay’da sağlıklı bir toplumun kalkınmanın ve gelişmenin ana faktörü olduğuna vurgu yaptı ve katılımcılara teşekkür etti. Çankırı’yı Türkiye’de Örnek İl Yapmayı Düşündüklerini Söyledi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme